KP PSP


JRG


KSRG


AKTUALNOŚCI


Ścieżka edukacyjna OGNIKNEWS:

    2018-11-15

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu informuje, że ogłoszone zostały wyniki IV etapu postępowania kwalifikacyjnego w sprawie naboru do służby przygotowawczej na dwa stanowiska: stażysta (docelowo: starszy ratownik - kierowca).
więcej informacji ...>>       wyniki IV etapu naboru ...>>       Harmonogram naboru (po zmianach) ...>>

    2018-11-15

Sześć zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru jednorodzinnego budynku mieszkalnego do jakiego doszło w nocy, około godziny 01:30, w miejscowości Gościno. W akcji gaśniczej, trwającej prawie 5 godzin, ogółem udział brało 21 strażaków z JRG Kołobrzeg, OSP Gościno i OSP Wartkowo. W wyniku pożaru ogień strawił dach oraz strop poddasza nowo wybudowanego domu mieszkalnego. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał – budynek nie był jeszcze zamieszkany. Prawdopodobną przyczyna powstania pożaru mogła być wadliwie wykonana instalacja dymowa odprowadzająca spaliny z kominka.
foto ...>>

    2018-11-15

Katastrofa lotnicza cywilnego statku powietrznego, w której poszkodowanych zostało ogółem 40 osób, to scenariusz ogólnopolskich ćwiczeń pod kryptonimem RENEGADE-SAREX 18/II przeprowadzonych w dniu 15 listopada 2018 roku na terenie plaży w pobliżu Mrzeżyna w powiecie gryfickim. Symulacja katastrofy lotniczej przeprowadzona została w ramach ćwiczeń taktyczno-specjalnych organizowanych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych na terenie całego kraju.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2018-11-12

Około godziny 13:00 do stanowiska kierowania PSP w Kołobrzegu wpłynęła informacja o pożarze budynku mieszkalnego i stodoły w m. Drozdówko (gm. Rymań). Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy straży pożarnej z JRG Kołobrzeg oraz OSP Rymań, OSP Drozdowo, OSP Gorawino i OSP Starnin. Łącznie w działaniach udział brało 8 samochodów gaśniczych i 39 strażaków. W momencie zauważenia pożaru wewnątrz budynku przebywały 4 osoby, którym na szczęście udało się wydostać na zewnątrz przed przybyciem służb ratowniczych. Nie odnieśli oni żadnych obrażeń. W wyniku pożaru spaleniu uległo poddasze budynku podzielonego na część mieszkalną, stodołę i oborę. Jednoznacznej przyczyny powstania pożaru nie udało się ustalić.
foto ...>>

    2018-10-20

Rozszczelnienie instalacji z ciekłym amoniakiem, w wyniku którego rannych zostało kilka osób, to scenariusz ćwiczeń ratowniczych przeprowadzonych w dniu 20 października na terenie zakładu Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. W ćwiczeniach uczestniczyło ogółem 51 strażaków z Komendy Powiatowej i Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Kołobrzegu oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kołobrzeskiego, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2018-10-15

Dwa zastępy z JRG Kołobrzeg i OSP Dygowo brały udział w gaszeniu pożaru samochodu osobowego do jakiego doszło w m. Stojkowo (gm. Dygowo). W momencie przybycia na miejsce zastępów straży okazało się, że płomieniami objęty jest zaparkowany na poboczu drogi samochód marki Audi. Pomimo szybkiej akcji gaśniczej pojazd uległ niemal całkowitemu spaleniu. Przyczyny pożaru jak i właściciela pojazdu nie udało się ustalić – auto nie posiadało numerów rejestracyjnych. Czynności dochodzeniowe w tej sprawie prowadzi kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2018-10-14

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w godzinach popołudniowych na drodze wojewódzkiej nr 162 w okolicach m. Kopydłówko (gm. Kołobrzeg). Prawdopodobnie w wyniku wymuszenia pierwszeństwa przejazdu doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych - Seat Leon i VW Passat. W wyniku wypadku 84-letnia kobieta podróżująca Seatem, pomimo podjętej bardzo szybko resuscytacji, poniosła śmierć na miejscu. Poważnie rannego kierowcę Seata, 86-letniego mężczyznę, ZRM po wstępnym przebadaniu przewiózł do kołobrzeskiego szpitala. Czynności związane z ustaleniem okoliczności wypadku prowadzi kołobrzeska policja. W działaniach ratowniczych udział brały 3 zastępy z JRG Kołobrzeg i OSP Gościno.
foto ...>>

Około godziny 19:30 dyżurny stanowiska KP PSP w Kołobrzegu został powiadomiony o pożarze dużej sterty słomy zlokalizowanej na polu uprawnym w m. Pobłocie Małe (gm. Gościno). W działaniach gaśniczych, trwających ponad osiem godzin, udział łącznie brały 3 zastępy z OSP Gościno i OSP Karlino. Jednoznacznej przyczyny pożaru nie udało się ustalić.
foto ...>>

    2018-10-11

Dwa zastępy z JRG Kołobrzeg brały udziałów gaszeniu pożaru drewnianej altany do jakiego doszło na terenie ogródków działkowych przy ul. Wschodniej w Kołobrzegu. Pomimo szybkiego przybycia zastępów PSP nie udało się uratować budynku, który doszczętnie został zniszczony przez ogień. Przyczyny powstania pożaru nie udało się ustalić.
foto ...>>

    2018-09-23

Trzy zastępy z JRG Kołobrzeg oraz OSP Gościno brały udział w usuwaniu skutków groźnego wypadku do jakiego doszło w godzinach wieczornych na drodze wojewódzkiej nr 162 w m. Ząbrowo. Jak ustalono na miejscu zdarzenia na prostym odcinku drogi doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych – Forda C-Max i Forda Fusion. W momencie przybycia pierwszego zastępu z OSP Gościno Ford Fusion w całości objęty był pożarem. Z relacji kierowcy wynikało, że z pojazdu, który się zapalił uwolnił go kierowca drugiego samochodu uczestniczącego w zdarzeniu, który następnie oddalił się w nieznanym kierunku. Pomimo przeszukania znacznego terenu w obrębie miejsca zdarzenia nie udało się zlokalizować tego mężczyzny. Dalsze czynności wyjaśniające prowadzą funkcjonariusze KPP w Kołobrzegu.
foto ...>>

    2018-09-20

Około godziny 12:05 dyżurny stanowiska kierowania PSP w Kołobrzegu został powiadomiony o wypadku drogowym do jakiego doszło na drodze krajowej nr 6 nieopodal m. Ramlewo. Natychmiast do działań zostały zadysponowane zastępy z JRG Kołobrzeg oraz OSP Gościno. Na miejscu okazało się, że po czołowym zderzeniu z przydrożnym drzewem wewnątrz samochodu marki Fiat Ducato „uwięzione” zostały dwie osoby. Aby je uwolnić z mocno uszkodzonego pojazdu zaszła konieczność użycia przez strażaków hydraulicznego sprzętu tnąco – rozpierającego. Przybyły na miejsce śmigłowiec LPR oraz zespół ZRM przetransportowali ranne osoby do szpitali. Przyczyny oraz okoliczności wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2018-09-13

Jedna osoba ranna to bilans wypadku do którego doszło na drodze wojewódzkiej nr 102 w pobliżu m. Błotnica (gm. Kołobrzeg). W dotąd niewyjaśnionych okolicznościach doszło tam do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych – VW Phaeton i Toyoty Yaris. W wyniku wypadku ranna została kobieta kierująca Toyotą Yaris. W działaniach ratowniczych udział brały zastępy z JRG Kołobrzeg oraz OSP Drzonowo i OSP Sarbia.
foto ...>>

    2018-09-05

Prawdopodobnie nieprawidłowo wykonany manewr wyprzedzania był przyczyną wypadku do jakiego doszło na drodze powiatowej nieopodal m. Charzyno (gm. Siemyśl). W wypadku uczestniczyły trzy samochody – Honda CR-V, Renault Master i ciągnik z naczepą marki DAF. Jak ustalono na miejscu zdarzenia kierująca samochodem osobowym, uciekając przed czołowym zderzeniem z mniejszą ciężarówką, zjechała na pobocze drogi i uderzyła w przydrożne drzewo. Zarówno sprawczyni wypadku jak i kierowca Renault Master po wstępnym zbadaniu zostali przetransportowani przez ZRM do kołobrzeskiego szpitala. Szczegóły wypadku ustala kołobrzeska policja. W usuwaniu skutków wypadku udział brały cztery zastępy z JRG Kołobrzeg oraz OSP Siemyśl i OSP Gościno.
foto ...>>

    2018-09-01

Dwie osoby ranne to bilans kolejnego wypadku do jakiego doszło na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 6 z drogą wojewódzką nr 162 nieopodal m. Ramlewo (gm. Gościno). Prawdopodobnie w wyniku wymuszenia pierwszeństwa doszło tam do zderzenia dwóch samochodów – Mercedesa Klasy A i Opla Vivaro. W wyniku wypadku dwie osoby podróżujące samochodem osobowym doznały obrażeń i po przebadaniu przez ratowników medycznych zostały przetransportowane do szpitala. Okoliczności wypadku ustala kołobrzeska policja. W działaniach ratowniczych uczestniczyły zastępy z JRG Kołobrzeg oraz OSP Wartkowo i OSP Gościno – łącznie 4 zastępy i 18 strażaków.
foto ...>>

    2018-08-28

Siedem zastępów straży pożarnej brało udział w gaszeniu groźnego pożaru do jakiego doszło około godziny 21:40 na terenie kompleksu Domu Seniora Erania w Malechowie (gm. Ustronie Morskie). Na miejscu zdarzenia okazało się, że pożarem objęty był w całości jeden z budynków, w którym mieściły się cztery mieszkania dla seniorów. W momencie powstania pożaru wewnątrz budynku znajdowały się dwie osoby, które zostały ewakuowane przez pracowników obiektu. Na szczęście nikt w pożarze nie ucierpiał. Jednoznacznej przyczyny pożaru na miejscu zdarzenia nie udało się ustalić. W trakcie prowadzonej akcji gaśniczej wystąpiły duże utrudnienia w postaci niewystarczającej ilości środka gaśniczego w związku ze zbyt niską wydajnością sieci hydrantowej.
foto ...>>

    2018-08-27

Około godziny 13:45 dyżurny stanowiska kierowania KP PSP w Kołobrzegu został powiadomiony o groźnym wypadku drogowym do jakiego doszło na drodze wojewódzkiej nr 163 na wysokości m. Jazy (gm. Dygowo). W wypadku uczestniczyły dwa pojazdy – autobus Renault oraz samochód ciężarowy z naczepą marki Volvo. W dotąd nie wyjaśnionych okolicznościach na prostym odcinku drogi doszło do czołowego zderzenia obu pojazdów. Jak się okazało w pojazdach jechali tylko kierowcy, którzy zostali poważnie ranni. Aby wydostać ich z mocno uszkodzonych samochodów zaszła konieczność użycia sprzętu tnąco – rozpierającego. Ewakuowani z wraków kierowcy zostali przetransportowani przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitali. W działaniach ratowniczych udział brało 6 zastępów z JRG Kołobrzeg, OSP Dygowo i OSP Wrzosowo. Czynności wyjaśniające prowadzi kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2018-08-14

Pięć zastępów straży z JRG Kołobrzeg oraz OSP Gościno i OSP Stary Borek brało udział w gaszeniu pożaru do jakiego doszło w warsztacie samochodowym zlokalizowanym przy ul. św. Wojciecha w Kołobrzegu. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru mogło być zwarcie w instalacji elektrycznej jednego z samochodów znajdujących się wewnątrz warsztatu. W wyniku pożaru zniszczone zostały m.in. dwa samochody osobowe i motocykl. Podczas prowadzonych działań gaśniczych lekko rany został jeden ze strażaków, który doznał urazu kończyny dolnej. Okoliczności zdarzenia ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2018-08-13

Od godzin porannych na plaży w okolicach osiedla Podczele w Kołobrzegu prowadzone były działania polegające na podjęciu i usunięciu z morza kilku niewybuchów pochodzących prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Działania te prowadzone były przez wojskowych saperów. Działający od kilku dni sztab kryzysowy podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców z pobliskiego osiedla oraz wyłączeniu z użytkowania kilkukilometrowego odcinka plaży jak również przebiegających w pobliżu osiedla drogi krajowej nr 11 i szlaku kolejowego Kołobrzeg-Koszalin. Działania ewakuacyjne prowadzone były przez policję i Wydział Zarządzania Kryzysowego UM w Kołobrzegu. Do działań włączone zostały również siły i środki jednostek ochrony ppoż. z terenu powiatu kołobrzeskiego. Kilka zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kołobrzegu oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu prowadziły działania polegające w głównej mierze na zabezpieczeniu logistycznym miejsca stacjonowania sztabu akcji oraz zabezpieczeniu ppoż. terenu osiedla i szlaków komunikacyjnych na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia pożarowego.
foto ...>>

    2018-08-07

Podpalenie umyślne mogło być bezpośrednią przyczyną pożaru dużej sterty słomy zlokalizowanej na polu uprawnym w m. Drzonowo (gm. Kołobrzeg). W działaniach gaśniczych trwających ponad dobę udział łącznie brało 11 zastępów z JRG Kołobrzeg oraz OSP Stary Borek, Drzonowo, Sarbia, Karcino i Korzystno. Okoliczności i przyczynę powstania pożaru ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2018-08-06

Około godziny 16:30 dyżurny Stanowiska Kierowania odebrał zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 11 na wysokości m. Kądzielno. Na miejscu zdarzenia okazało się, że w wypadku uczestniczyły trzy samochody osobowe. Prawdopodobną przyczyną było niedostosowanie prędkości przez jednego z kierujących, który na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na przeciwległy pas drogi doprowadzając do czołowego zderzenia. Łącznie w zdarzeniu uczestniczyło dziewięć osób. Jedna z nich, około 60-letnia kobieta, z urazem kończyny górnej została przewieziona przez ZRM do szpitala.
foto ...>>

    2018-08-06

W dniu dzisiejszym, w godzinach porannych do Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu powróciło pięciu strażaków, którzy uczestniczyli w ponad dwutygodniowych działaniach gaśniczych pożarów lasów na terenie Szwecji – Paweł Paradowski, Łukasz Radoń, Tomasz Grzebieniak, Dawid Pluta oraz Adam Połuch. Z kołobrzeskiej komendy powiatowej do działań ratowniczych wyznaczone zostały również dwa samochody pożarnicze oraz quad. Ogółem w działaniach poza granicami kraju udział brało łącznie 139 strażaków oraz 44 pojazdy z kilkunastu komend z terenu województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Na przystani promowej w Świnoujściu powracających do kraju strażaków powitali osobiście m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister Joachim Brudziński oraz komendant główny PSP generał brygadier Leszek Suski.
foto ...>>       więcej informacji ...>>

    2018-08-04

Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku do jakiego doszło na drodze wojewódzkiej nr 163 w Niekaninie (gm. Kołobrzeg). W dotąd nie wyjaśnionych okolicznościach doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych – Opla Insignia oraz Renault Kadar. W działaniach ratowniczych udział brały zastępy z JRG Kołobrzeg oraz OSP Dygowo oraz służby współdziałające – policja i pogotowie ratunkowe. Okoliczności wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2018-07-30

Dwa zastępy z JRG Kołobrzeg i OSP Gościno brały udział w usuwaniu skutków nietypowego zdarzenia do jakiego doszło na drodze wojewódzkiej nr 162 w m. Gościno. W dotąd nie wyjaśnionych okolicznościach przy zjeździe z ronda od ciągnika siodłowego odłączyła się naczepa, która zjechała na chodnik a następnie uszkodziła znak drogowy i lampę oświetleniową. Na szczęście w momencie powstania zagrożenia nikt nie przemieszczał się po chodniku.
foto ...>>

    2018-07-26

Około godziny 00:15 dyżurny SK został powiadomiony o zdarzeniu do jakiego doszło przy ul. I Armii Wojska Polskiego w Kołobrzegu. Po przybyciu na miejsce okazało się, że w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym doszło do rozszczelnienia turystycznej butli gazowej. Prawdopodobnie podczas podgrzewania potrawy doszło do uszkodzenia zaworu co doprowadziło do niekontrolowanego zapalenia się wypływającego z butli gazu. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy PSP i 11 ratowników. W związku z realnym zagrożeniem wybuchu palącej się butli zaszła konieczność ewakuacji z budynku 27 mieszkańców. W zdarzeniu lekkiego poparzenia kończyny górnej doznał lokator, który przed przybyciem straży starał się ugasić pożar we własnym zakresie. Po udzieleniu mu pierwszej pomocy mężczyzna pozostał na miejscu. Okoliczności zdarzenia ustala policja.
foto ...>>

    2018-07-21

W związku z panującą suszą i związanymi z tym pożarami lasów w środkowej części Szwecji, na prośbę tamtejszych władz, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia szwedzkim ratownikom. W sobotę (21 lipca br.) ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków z trzech województw, którzy będą pomagali szwedzkim strażakom. Do Szwecji pojechały również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze. W składzie grupy znalazło się także pięciu strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu, którzy na miejsce zdarzenia udali się dwoma samochodami ratowniczo – gaśniczymi oraz terenowym quadem.
więcej informacji ...>>

    2018-07-16

W godzinach popołudniowych budynek strażnicy Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu odwiedziła grupa harcerzy z Podhalańskiego Hufca ZHP wypoczywająca nad morzem na terenie powiatu gryfickiego. Dwudziestu siedmiu druhów zapoznało się z realiami pracy strażaka ratownika. W trakcie wycieczki harcerze zapoznali się również ze sprzętem będącym na wyposażeniu KP PSP. Pokazano im także salę edukacyjną „Ognik”, gdzie specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej prowadzą z młodzieżą praktyczne zajęcia w ramach szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Na koniec wycieczki młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła w pokazie i zajęciach praktycznych w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej.
foto ...>>

    2018-06-24

Prawdopodobnie nieprawidłowo wykonany manewr wyprzedzania był przyczyną wypadku do jakiego doszło na drodze wojewódzkiej nr 102 nieopodal m. Bogusławiec (gm. Kołobrzeg). Na miejscu zdarzenia okazało się, że w wypadku uczestniczyły dwa samochody osobowe – Volvo S60 oraz Suzuki Swift. Oba pojazdy znajdowały się na poboczu drogi. W wyniku zdarzenia lekko ranne zostały dwie kobiety podróżujące samochodem marki Suzuki, którym pierwszej pomocy udzielili ratownicy z Zespołu Ratownictwa Medycznego. W działaniach ratowniczych udział brały dwa zastępy z JRG Kołobrzeg. Okoliczności wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2018-06-23

Około godziny 21:27 do Stanowiska Kierowania PSP w Kołobrzegu wpłynęła informacja o zdarzeniu do jakiego doszło w m. Unieradz (gm. Siemyśl). Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastę-pu z OSP Charzyno okazało się, że wewnątrz głębokiej na kilkanaście metrów studni znajduje się mężczyzna. W wyniku rozpoznania ustalono, że do zdarzenia prawdopodobnie doszło w wyniku złego zabezpieczenia nieużytkowanej studni. Aby wydostać mężczyznę na powierzchnię zaszła konieczność zadysponowania na miejsce zdarzenia wysokościowej grupy specjalistycznej z JRG Kołobrzeg. Po uwolnieniu 58-leniego mężczyznę przekazano dla Zespołu Ratownictwa Medycznego, który przetransportował go do kołobrzeskiego szpitala. Po zakończeniu działań studnię zabezpieczono przed dostępem osób postronnych.
foto ...>>

    2018-06-16

Dwie osoby ranne to bilans groźnego wypadku do jakiego doszło około godziny 05:04 na drodze krajowej nr 6 nieopodal m. Skrzydłowo (gm. Rymań). Po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy straży z JRG Kołobrzeg oraz OSP z Rymania. Na miejscu okazało się, że w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach osoba kierująca samochodem VW Passat straciła panowanie nad pojazdem, który zjechał na pobocze i czołowo uderzył w przydrożne drzewo. Dwóch rannych mężczyzn po wstępnym zaopatrzeniu Zespoły Ratownictwa Medycznego przetransportowały do szpitala. W celu ustalenia dokładnych okoliczności wypadku dochodzenie prowadzi kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2018-06-02

Siedem zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru poddasza budynku mieszkalnego do jakiego doszło około godziny 19:15 przy ulicy Krakowskiej w Kołobrzegu. W akcji gaśniczej, trwającej prawie 5 godzin, ogółem udział brało 32 strażaków z JRG Kołobrzeg, OSP Gościno, OSP Dygowo i OSP Stary Borek. W wyniku pożaru ogień strawił dach oraz strop poddasza budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Niestety w trakcie przeszukiwania pogorzeliska strażacy odnaleźli częściowo zwęglone ciało jednego z mieszkańców budynku, 66 – letniego mężczyzny. Pozostali domownicy opuścili budynek w momencie zauważenia ognia. Przyczyny pożaru nie są znane.
foto ...>>

    2018-05-22

19 maja 2018 roku w Myśliborzu odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z nadaniem sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu. Podczas uroczystości najbardziej zasłużeni strażacy zostali odznaczeni medalami oraz awansowani na wyższe stopnie służbowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się również strażacy z KP PSP w Kołobrzegu. Awans na stopień starszego brygadiera otrzymał komendant powiatowy PSP w Kołobrzegu brygadier Krzysztof Makowski. Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczony został st. asp. Grzegorz Orzechowski, dyżurny operacyjny KP PSP w Kołobrzegu.
Więcej informacji ...>>

    2018-05-13

Około godziny 01:30 w nocy dyżurny stanowiska kierowania został powiadomiony telefonicznie o pożarze samochodu osobowego przy ul. Szpitalnej w Kołobrzegu. Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG Kołobrzeg. Jak się okazało na miejscu pożarem objęty był niemal w całości samochód marki Skoda Kodiaq. W wyniku wysokiej temperatury i ognia uszkodzone zostały również dwa inne zaparkowane w pobliżu samochody – Ford Eskort oraz Skoda Octavia. Jednoznacznej przyczyny powstania pożaru nie udało się jeszcze ustalić. Czynności dochodzeniowe w tej sprawie prowadzi kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2018-05-06

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w godzinach popołudniowych na drodze powiatowej w okolicach m. Kukinia (gm. Ustronie Mor.). W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach doszło tam do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych – Renault Laguna oraz Opel merita. W wyniku wypadku 85-letnia kobieta podróżująca Oplem, pomimo podjętej bardzo szybko resuscytacji, poniosła śmierć na miejscu. Dwie kolejne osoby, 58-letni mężczyzna kierujący Oplem i 38-letni mężczyzna kierujący Renault, zostali ranni i po wstępnym przebadaniu przewiezieni przez ZRM do szpitala. Czynności związane z ustaleniem przyczyny wypadku prowadzi kołobrzeska policja. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy z JRG Kołobrzeg i OSP Dygowo.
foto ...>>

    2018-05-01

Około godziny 14:50 dyżurny stanowiska kierowania KP PSP w Kołobrzegu przyjął zgłoszenie o zdarzeniu do jakiego doszło na terenie parku rozrywki „Pomerania” w m. Pyszka (gm. Dygowo). Ze zgłoszenia wynikało, że w wyniku awarii karuzeli łańcuchowej na wysokości około 10 metrów utknęło 13 osób. Na miejsce zdarzenia zadysponowano łącznie 6 zastępów z JRG Kołobrzeg oraz OSP Dygowo i OSP Wrzosowo. Działania ratowników polegały na ewakuacji uwięzionych na wysokości osób przy użyciu kosza 37-metrowej drabiny mechanicznej. Po sprowadzeniu osób na ziemię okazało się, że nie wymagają one żadnej pomocy medycznej ani psychologicznej.
foto ...>>

    2018-04-12

Siedem zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru poddasza budynku mieszkalnego do jakiego doszło około godziny 20:08 w miejscowości Siemyśl. W akcji gaśniczej, trwającej ponad 2 godziny, ogółem udział brało 28 strażaków z JRG Kołobrzeg, OSP Siemyśl i OSP Charzyno. W wyniku pożaru ogień strawił dach oraz strop poddasza budynku mieszkalnego w zabudowie bliźniaczej. W zdarzeniu jeden z mieszkańców budynku uległ lekkiemu poparzeniu stopy. Po wstępnym zaopatrzeniu przez strażaków mężczyzna odmówił dalszej pomocy ze strony ratowników medycznych. Pozostali mieszkańcy opuścili budynek w momencie zauważenia ognia. Prawdopodobną przyczyną pożaru była wada konstrukcyjna przewodu kominowego.
foto ...>>

    2018-04-11

Około godziny 15:00 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o uszkodzonym gazociągu w miejscowości Dygowo. Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG Kołobrzeg i OSP Dygowo. W trakcie rozpoznania ustalono, że do uszkodzenia sieci gazowej doszło w trakcie prowadzonych prac ziemnych przy użyciu koparki. Do czasu przybycia pogotowia gazowego z firmy G. EN. Gaz Energia prowadzone były czynności zabezpieczające miejsce zdarzenia m.in. poprzez ewakuację czterech najbliżej położonych domów mieszkalnych oraz zamknięcie ruchu na drodze wojewódzkiej nr 162. Na bieżąco prowadzono również stałą kontrolę poziomu i kierunku niekontrolowanej emisji gazu.
foto ...>>

    2018-04-02

Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku do jakiego doszło w godzinach porannych na drodze krajowej nr 6 w m. Rzesznikowo (gm. Rymań). W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach kierujący samochodem marki Renault Megane stracił nad nim panowanie, zjechał na pobocze drogi i czołowo uderzył w przydrożne drzewo. Po wstępnym zaopatrzeniu przez ratowników medycznych, obaj 19-letni mężczyźni w obrażeniami głowy i kończyn zostali przetransportowani do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały zastępy straży z JRG Kołobrzeg i OSP Rymań. Do działań zadysponowane również zostały siły i środki z powiatu gryfickiego (JRG Gryfice i OSP Pniewo), które jednak w trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia zostały odesłane do macierzystych jednostek. Szczegóły wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2018-03-24

Dwie osoby zostały ranne w wyniku pożaru do jakiego doszło w godzinach popołudniowych na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Porozumienie” w Niekaninie. Prawdopodobnie w wyniku zaprószenia ognia doszło tam do zapalenia się altany ogrodowej. W wyniku zdarzenia 73-letnia kobieta i 57-letni mężczyzna podtruli się produktami spalania i po wstępnym przebadaniu zostali przetransportowani przez Zespoły Ratownictwa Medycznego do kołobrzeskiego szpitala. W działania ratowniczych udział brały cztery zastępy z JRG Kołobrzeg oraz OSP Dygowo. Oprócz ZRM na miejsce zdarzenia zadysponowano również służby współdziałające - policję oraz pogotowie energetyczne.
foto ...>>

    2018-03-10

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 07:50 na drodze krajowej nr 6 w miejscowości Skrzydłowo (gm. Rymań). W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach osoba kierująca samochodem marki FORD Kuga straciła panowanie nad pojazdem, który zjechał na pobocze drogi i uderzył z dużym impetem w przydrożne drzewo. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń podróżujące w samochodzie cztery osoby poniosły śmierć na miejscu - dwie kobiety i dwójka mężczyzn. Aby wydostać ofiary z doszczętnie zniszczonego pojazdu zaszła konieczność użycia przez strażaków specjalistycznego sprzętu tnąco - rozpierającego. W działaniach ratowniczych trwających ponad 4 godziny udział brało ogółem 7 zastępów straży pożarnej z JRG Kołobrzeg, JRG Gryfice, OSP Rymań oraz OSP Pniewo. Czynności związane z ustaleniem przyczyn i okoliczności wypadku prowadzi kołobrzeska policja i prokuratura.
foto ...>>

    2018-02-26

W dniu 26 lutego 2018 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu odbyło się uroczyste spotkanie kończące szkolenie podstawowe dla strażaków – ratowników z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kołobrzeskiego. W trakcie spotkania druhny i druhowie, którzy pozytywnie zaliczyli egzaminy końcowe, odebrali zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2018-02-24

Około godziny 09:00 do Stanowiska Kierowania PSP w Kołobrzegu wpłynęła informacja o wypadku drogowym w m. Wrzosowo (gm. Dygowo). Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy straży z JRG Kołobrzeg oraz OSP z Dygowa i Wrzosowa. Na miejscu zdarzenia okazało się, że w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach kierujący samochodem Peugeot 206 stracił panowanie nad pojazdem, który wypadł z drogi i bokiem uderzył w betonowy słupek ogrodzeniowy. W wyniku wypadku ranna została 80-letnia pasażerka. Aby wydostać ranną kobietę z uszkodzonego pojazdu zaszła konieczność użycia przez strażaków sprzętu tnąco – rozpierającego. Kierujący pojazdem 88-letni mężczyzna nie odniósł poważniejszych obrażeń. Obie osoby zostały przetransportowane przez Zespoły Ratownictwa Medycznego do kołobrzeskiego szpitala. W celu ustalenia dokładnych okoliczności wypadku dochodzenie prowadzi kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2018-02-23

W ramach doskonalenia dla strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kołobrzeskiego pracownicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu przeprowadzili cykl szkoleń w zakresie działań ratowniczych na zamarzniętych akwenach wodnych. W pięciodniowych ćwiczeniach uczestniczyli strażacy-ratownicy z niemal wszystkich jednostek OSP – zarówno włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jak również i pozostałych.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2018-02-14

Dwa zastępy straży pożarnej z JRG Kołobrzeg udział w usuwaniu skutków groźnego wypadku do jakiego doszło w godzinach popołudniowych na drodze wojewódzkiej nr 102 nieopodal m. Błotnica. Jak ustalono na miejscu zdarzenia kobieta kierująca samochodem marki Citroen Xantia, w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, straciła panowanie nad pojazdem, który zjechał na przeciwległy pas drogi wprost pod nadjeżdżający z naprzeciwka samochód dostawczy Fiat Ducato. W wyniku zderzenia ciężko ranna została pasażerka samochodu osobowego - 10-letnia dziewczynka, która przetransportowana została przez ZRM do kołobrzeskiego szpitala. Okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Kołobrzegu.
foto ...>>

    2018-02-14

W ramach szkolenia zawodowego, na zamarzniętym stawie w parku im. H. Dąbrowskiego, przeprowadzone zostały trzydniowe ćwiczenia, których celem było doskonalenie postępowania podczas działań ratowniczych na zamarzniętych akwenach wodnych. Przy okazji ćwiczeń zapoczątkowana została również coroczna akcja propagująca wśród dzieci i młodzieży zasady bezpiecznego wypoczynku podczas zabaw na śniegu i lodzie.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2018-02-03

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło dzisiaj około godziny 14:40 na drodze krajowej nr 11 w m. Kołobrzeg (na wysokości osiedla Podczele). W dotąd nie ustalonych okolicznościach kierujący samochodem osobowym marki Mazda RX8 stracił panowanie nad pojazdem, który zjechał na pobocze drogi. Po uderzeniu w przydrożne drzewo samochód przewrócił się na dach i wpadł do pobliskiego grzęzawiska. W momencie zdarzenia w samochodzie podróżowało dwóch mężczyzn. Pasażerowi udało się opuścić pojazd o własnych siłach. Do czasu przybycia zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Kołobrzegu, pomimo prób uwolnienia go podjętych przez przypadkowe osoby postronne, kierowca pozostawał wewnątrz rozbitego auta. Aby umożliwić ratownikom medycznym dotarcie do niego zaszła konieczność użycia sprzętu tnąco – rozpierającego. Niestety okazało się, że odniesione przez kierowcę obrażenia były zbyt poważne - przybyły na miejsce zdarzenia lekarz z ZRM stwierdził zgon 40-letniego mężczyzny. Czynności dochodzeniowe w tej sprawie prowadzi kołobrzeska policja i prokuratura.
foto ...>>

    2018-02-01

Trzy osoby zostały ranne w wyniku zdarzenia do jakiego doszło na terenie budowy nowej drogi S6 w okolicach m. Kukinia (gm. Ustronie Mor.). W dotąd nie ustalonych okolicznościach doszło tam do uszkodzenia betonowego elementu, który zsunął się ze znajdującego się w trakcie budowy wiaduktu. W momencie awarii na wiadukcie znajdowało się trzech pracowników budowy. W wyniku upadku na ziemię z wysokości około 7 metrów doznali oni obrażeń głowy, kręgosłupa oraz kończyn górnych i dolnych. Cała trójka może mówić o dużym szczęściu - uszkodzony betonowy element runął na ziemię bezpośrednio obok nich. Po wstępnym zbadaniu ratownicy z ZRM przetransportowali trzech mężczyzn do szpitali w Kołobrzegu i Koszalinie. W działaniach ratowniczych, trwających ponad dwie godziny, udział brało 7 zastępów straży z JRG Kołobrzeg, OSP Dygowo i OSP Kukinia. Szczegóły zdarzenia ustala Policja.
foto ...>>

    2018-01-17

Dwie osoby ranne to bilans wypadku do jakiego doszło około godziny 08:40 na drodze powiatowej w m. Malechowo (gm. Ustronie Morskie). W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach na łuku drogi, kierująca samochodem osobowym marki Ford Fusion straciła panowanie nad pojazdem, który następnie dachował i zatrzymał się w przydrożnym rowie. Lekko ranne w wypadku dwie kobiety Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował na szczegółowe badania do kołobrzeskiego szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały trzy zastępy z JRG Kołobrzeg i OSP Ustronie Morskie. Szczegółowe okoliczności wypadku ustala kołobrzeska Policja.
foto ...>>

    2018-01-14

Dwa zastępy z JRG Kołobrzeg brały udział w gaszeniu pożaru samochodu osobowego do jakiego doszło na strzeżonym parkingu przy ul. Kamiennej w Kołobrzegu. W momencie przybycia na miejsce zastępów PSP okazało się, że płomieniami objęty jest zaparkowany tam samochód marki Audi A8. Pomimo szybkiej akcji gaśniczej pojazd uległ niemal całkowitemu spaleniu. Dodatkowo w wyniku działania wysokiej temperatury i płomieni uszkodzone zostały zaparkowane w pobliżu dwa inne pojazdy. W związku z podejrzeniem podpalenia umyślnego czynności dochodzeniowe prowadzone są przez kołobrzeską policję.
foto ...>>

    2018-01-03

Około godziny 16:40 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Kołobrzegu został powiadomiony o wypadku do jakiego doszło na drodze wojewódzkiej nr 162 na wysokości m. Kopydłówko (gm. Kołobrzeg). W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach kierujący samochodem osobowym marki Ford Focus, 70 - letni mężczyzna, najechał na tył jadącego w tym samym kierunku ciągnika tzw. koparko – ładowarki. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca samochodu osobowego. W działaniach ratowniczych udział brały dwa zastępy z JRG Kołobrzeg. Przyczyny wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2017-12-22

W dniach 11-21 grudnia 2017 roku kołobrzescy strażacy odwiedzili szkoły podstawowe i gimnazja na terenie powiatu kołobrzeskiego. Wizyty były doskonałą okazją do wręczenia kalendarzy pożarniczych na nowy 2018 rok. W trakcie spotkań zachęcano również młodzież szkolną do udziału w różnego rodzaju konkursach organizowanych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i propagowano akcję „Jestem bezpieczny”.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2017-11-20

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 03:25 na drodze wojewódzkiej nr 162 nieopodal m. Ząbrowo (gm. Gościno). W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach kierujący samochodem osobowym marki BMW stracił nad nim panowanie, zjechał na pobocze drogi i bokiem uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku zdarzenia jadący w kierunku Kołobrzegu dwaj młodzi mężczyźni ponieśli śmierć na miejscu. Oprócz czterech zastępów straży z JRG Kołobrzeg i OSP Gościno w działaniach udział brały trzy Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz trzy patrole Policji. Czynności dochodzeniowe w tej sprawie prowadzi kołobrzeska policja i prokuratura.
foto ...>>

    2017-12-19

Około godziny 14:59 do Stanowiska Kierowania PSP w Kołobrzegu wpłynęła informacja o wypadku drogowym w m. Białokory (gm. Siemyśl). Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy straży z JRG Kołobrzeg oraz OSP z Siemyśla i Charzyna. Na miejscu zdarzenia okazało się, że w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach kierujący samochodem BMW stracił panowanie nad pojazdem, który zjechał na pobocze i czołowo uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku wypadku ranne zostały trzy młode osoby – dwie kobiety i mężczyzna. Aby wydostać rannego mężczyznę z mocno uszkodzonego samochodu zaszła konieczność użycia przez strażaków sprzętu tnąco – rozpierającego. Kierujący pojazdem mężczyzna nie odniósł poważniejszych obrażeń. Ranne osoby zostały przetransportowane przez Zespoły Ratownictwa Medycznego do szpitali. W celu ustalenia dokładnych okoliczności wypadku dochodzenie prowadzi kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2017-11-29

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu informuje, że w dniu 15 grudnia 2017 roku o godzinie 15:00 odbędzie się uroczyste spotkanie przedświąteczne dla wszystkich pracowników oraz emerytów i rencistów pożarnictwa. Spotkanie odbędzie się w siedzibie KP PSP w Kołobrzegu przy ul. Żurawiej 12B.
Zaproszenie (PDF) ...>>

    2017-11-23

Pięć zastępów z JRG Kołobrzeg i OSP Dygowo brało udział w gaszeniu pożaru do jakiego doszło około północy w m. Gąskowo (gm. Dygowo). Najprawdopodobniej w wyniku zaprószenia ognia doszło tam zapalenia się drewnianych elementów konstrukcyjnych poddasza budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Na szczęście w pożarze nikt nie odniósł obrażeń – wszystkie osoby opuściły budynek przed przybyciem pierwszych zastępów straży pożarnej. W działaniach gaśniczych ogółem udział brało 18 strażaków.
foto ...>>

    2017-11-18

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 11:30 na drodze powiatowej pomiędzy miejscowościami Bogucino i Pustary. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach kierujący samochodem marki Citroen C4 stracił nad nim panowanie, zjechał na pobocze drogi i bokiem uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku zdarzenia jedna osoba poniosła śmierć a cztery zostały ciężko ranne. Jak się okazało podczas rozpoznania kierujący pojazdem, jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych, oddalił się z miejsca wypadku w nieznanym kierunku. Oprócz trzech zastępów z JRG Kołobrzeg w działaniach udział brały trzy Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz cztery patrole Policji. Czynności dochodzeniowe w tej sprawie prowadzi kołobrzeska policja i prokuratura. Ranne w wypadku osoby zostały przetransportowane do szpitali w Kołobrzegu i w Koszalinie.
foto ...>>

    2017-11-04

Trzy zastępy z JRG Kołobrzeg brały udział w gaszeniu pożaru do jakiego doszło w godzinach nocnych w budynku wielorodzinnym usytuowanym w Zieleniewie przy ul. Różanej. Na miejscu zdarzenia okazało się, że pożarem objęty był wózek dziecięcy pozostawiony w przedsionku klatki schodowej. W wyniku pożaru powstało silne zadymienie, które przedostało się na klatkę schodową - zaszła konieczność oddymienia jej przy użyciu agregatu. Przyczyny pożaru nie udało się ustalić. Czynności dochodzeniowe w tej sprawie prowadzone są przez Komendę Powiatową Policji w Kołobrzegu.
foto ...>>

    2017-10-30

Ponad trzydzieści interwencji związanych z usuwaniem skutków porywistego wiatru i tzw. cofki odnotowali w ciągu ostatnich dwóch dni strażacy na terenie naszego powiatu. Działania ratownicze w głównej mierze polegały na usuwaniu i zabezpieczaniu powalonych drzew i złamanych konarów z dróg i innych szlaków komunikacyjnych, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów budynków oraz wypompowywaniu wody z zalanych pomieszczeń. Niestety nie obyło się bez strat - w kilku przypadkach wiatrołomy uszkodziły m.in. zaparkowane w ich pobliżu samochody. W dwóch przypadkach szalejący wiatr uszkodził linie energetyczne oraz lampy uliczne. Na szczęście w trakcie tego krótkotrwałego załamania pogody na terenie naszego powiatu nikt nie ucierpiał.
foto ...>>

    2017-10-28

Wypadek masowy, w którym zginęła jedna osoba i kilkanaście zostało rannych, to scenariusz ćwiczeń ratowniczych „TRIAGE 2017” przeprowadzonych w dniu 28 października 2017r. na terenie byłego lotniska w Kołobrzegu (na osiedlu Podczele). Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. W ćwiczeniach uczestniczyło ogółem 45 strażaków z Komendy Powiatowej i Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Kołobrzegu oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kołobrzeskiego, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2017-10-10

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu informuje, że ogłoszone zostały wyniki końcowe postępowania kwalifikacyjnego w sprawie naboru do służby przygotowawczej na stanowisko: stażysta (docelowo: starszy ratownik - kierowca).
więcej informacji ...>>       informacja o wyniku naboru ...>>

    2017-10-03

Niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych było najprawdopodobniej przyczyną wypadku do jakiego doszło w Kołobrzegu na ul. Jana Pawła II. Na miejscu zdarzenia okazało się, że w wypadku uczestniczyły dwa pojazdy - samochód osobowy Suzuki oraz autobus komunikacji miejskiej marki Solaris. W wyniku zdarzenia ucierpiały dwie osoby - kierująca samochodem osobowym oraz pasażerka autobusu. Po wstępnym przebadaniu ratownicy medyczni zdecydowali się hospitalizować 43-letnią pasażerkę autobusu. W działaniach ratowniczych uczestniczyły trzy zastępy z JRG Kołobrzeg, dwa ZRM oraz patrol Policji.
foto ...>>

    2017-10-02

W dniu 02 października 2017 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu odbyło się uroczyste pożegnanie asp. sztab. Dariusza Kosidło – dowódcy zmiany I w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej, który po wieloletniej służbie podjął decyzję o jej zakończeniu i przejściu na zaopatrzenie emerytalne.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2017-09-29

Do nietypowego zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych w m. Siemyśl. Około godziny 13:25 dyżurny SK w Kołobrzegu został powiadomiony o wypadku ciągnika rolniczego wraz z doczepionym do niego kombajnem do ziemniaków. Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy straży z JRG Kołobrzeg oraz OSP Siemyśl. Na miejscu zdarzenia stwierdzono, że podczas prowadzonych prac wykopkowych ciągnik wraz z kombajnem przewrócił się na bok. W przewróconym zestawie znajdowały się dwie osoby, które jak się okazało nie odniosły większych obrażeń. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dodatkowo służby współdziałające: Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policję.
foto ...>>

    2017-09-06

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2017/2018.


Treść komunikatu (*.pdf) ...>>

    2017-08-25

Dwanaście zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru poddasza budynku mieszkalnego do jakiego doszło około godziny 13:28 w miejscowości Kukinia (gm. Ustronie Morskie). W akcji gaśniczej, trwającej ponad 5 godzin, ogółem udział brało 34 strażaków z JRG Kołobrzeg, OSP Ustronie Morskie, OSP Dygowo, OSP Kukinia, OSP Rusowo i OSP Stojkowo. W wyniku pożaru ogień strawił dach oraz strop poddasza budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał – wszyscy mieszkańcy opuścili budynek w momencie zauważenia ognia. Przyczyny pożaru nie są znane.
foto ...>>

    2017-08-22

Ponad dwadzieścia interwencji związanych z usuwaniem zagrożeń powstałych w wyniku gwałtownych opadów deszczu, odnotowali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu kołobrzeskiego. W wyniku intensywnych opadów, które nawiedziły nasz powiat podtopionych zostało wiele obiektów i terenów. Działania ratownicze w głównej mierze polegały na wypompowywaniu wody z zalanych pomieszczeń, budynków i podtopionych terenów - głównie ulic i chodników. Najwięcej interwencji odnotowano na terenie Kołobrzegu i Gościna.
foto ...>>

    2017-08-07

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 16:05 na drodze wojewódzkiej nr 102 nieopodal m. Bogusławiec (gm. Kołobrzeg). W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach kierujący samochodem VW LT28 stracił panowanie nad pojazdem, po czym zjechał na pobocze drogi i uderzył z dużym impetem w przydrożne drzewo. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń jadąca w samochodzie czwórka mężczyzn poniosła śmierć na miejscu. Aby wydostać ich z doszczętnie zniszczonego pojazdu zaszła konieczność użycia przez strażaków specjalistycznego sprzętu tnąco - rozpierającego. W działaniach ratowniczych trwających ponad 4 godziny udział brało ogółem 6 zastępów straży pożarnej z JRG Kołobrzeg, OSP Drzonowo i OSP Sarbia. Czynności związane z ustaleniem przyczyny wypadku prowadzi kołobrzeska policja i prokuratura.
foto ...>>

    2017-08-05

Kolejne zdarzenie związane w wywrotką kajaka w trakcie spływu odnotowali kołobrzescy strażacy. Tym razem do zdarzenia doszło w Kołobrzegu w okolicach mostu przy ul. Młyńskiej. W wyniku wywrotki do rzeki Parsęty wpadło wypoczywające na naszym terenie małżeństwo, 55-letni mężczyzna i 54-letnia kobieta. Kobiecie udało się wydostać na brzeg przy pomocy osób postronnych. Mężczyzna znajdował się na izbicy jednego z filarów mostu. Jako pierwsi na pomoc ruszyli ratownicy WOPR, których działania, ze względu na trudne warunki panujące na rzece, okazały się nieskuteczne. Dopiero działania strażaków polegające m.in. na zbudowaniu stanowiska asekuracyjnego (przy wykorzystaniu lin ratowniczych) pozwoliły na dotarcie strażaka-ratownika do poszkodowanego i jego ewakuację na brzeg. Na szczęście poza wyziębieniem osoby nie odniosły większych obrażeń.
foto ...>>

    2017-08-05

W dniu 5 sierpnia 2017 r., w ramach kampanii MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo", kołobrzescy strażacy uczestniczyli w akcji informacyjno-edukacyjnej propagującej bezpieczny wypoczynek na obszarach wodnych, w obrębie kąpielisk, w wodzie lub w jej pobliżu. Akcja została przeprowadzona na terenie kołobrzeskiego portu, na skwerze im. komandora Stanisława Mieszkowskiego w pobliżu latarni morskiej.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2017-08-03

Dwa zastępy straży pożarnej z JRG Kołobrzeg udział w usuwaniu skutków groźnego wypadku do jakiego doszło w godzinach nocnych nieopodal m. Dźwirzyno. Jak ustalono na miejscu zdarzenia kierujący samochodem marki BMW, w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, stracił panowanie nad pojazdem po czym zjechał z drogi i uderzył bokiem w przydrożne drzewo. Aby wydostać z mocno uszkodzonego pojazdu ciężko rannego 18-letniego kierowcę strażacy musieli użyć sprzętu tnąco - rozpierającego. Poszkodowany w wypadku mężczyzna został przetransportowany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala w Kołobrzegu. Okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Kołobrzegu.
foto ...>>

    2017-07-30

Około godziny 11:47 dyżurny SK PSP w Kołobrzegu został powiadomiony o zdarzeniu do którego doszło w trakcie spływu kajakowego na rzece Parsęcie. Według osoby zgłaszającej podczas spływu doszło do wywrotki jednego z kajaków w wyniku czego dwie osoby wpadły do wody. Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy wraz ze sprzętem pływającym z JRG Kołobrzeg oraz OSP Gościno jak również WOPR i policja. Około 500 metrów od miejsca rozpoczęcia spływu strażacy patrolujący rzekę z łodzi zauważyli w wodzie dwie osoby utrzymujące się na powierzchni dzięki wystającym nad wodę konarom drzewa. W trakcie przetransportowywania łodzią tych osób na brzeg okazało się, że na akwenie wodnym (na rozlewisku graniczącym z korytem rzeki) znajduje się kolejnych sześć osób, które również wypadły ze swoich kajaków. Ewakuowane z wody osoby, w tym troje dzieci, zostały przekazane dla przybyłych na miejsce ratowników z ZRM. Po ustaleniu przez policję, że wszyscy uczestnicy spływu są już bezpieczni, działania zakończono.
foto ...>>

    2017-07-23

Trzy osoby ranne w tym 9-letnie dziecko, to bilans wypadku do jakiego doszło w godzinach porannych na DK nr 6 na wysokości m. Wierzbka Górna (gm. Gościno). W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach kierujący samochodem marki Opel Astra stracił nad nim panowanie, po czym zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. osoby poszkodowane w wypadku zostały przetransportowane przez ZRM do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały zastępy z JRG Kołobrzeg, OSP Gościno i OSP Rymań.
foto ...>>

    2017-07-20

Pięć zastępów straży z JRG Kołobrzeg i OSP Ustronie Morskie brało udział w gaszeniu groźnego pożaru do jakiego doszło około godziny 17:00 w mieszkaniu usytuowanym na drugim piętrze budynku wielorodzinnego przy ul. Jedności Narodowej. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było pozostawienie gotującej się potrawy bez należytego dozoru. W wyniku zdarzenia lekko ranny został 17-letni mieszkaniec, który sam próbował ugasić pożar przed przybyciem straży pożarnej. Mężczyzna z lekko poparzoną ręką został zaopatrzony przez przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego. W działaniach uczestniczyły również służby współdziałające: pogotowie gazowe, pogotowie energetyczne i policja.
foto ...>>

    2017-07-10

Około godziny 12:55 dyżurny SK przyjął zgłoszenie o pożarze wędzarni zlokalizowanej w Kołobrzegu przy ul. Bałtyckiej. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały cztery zastępy z JRG Kołobrzeg. W wyniku pożaru spaleniu uległa część dachu budynku wraz z drewnianą osłoną przewody dymowego. W celu dokładnego dogaszenia ognia zaszła konieczność częściowej rozbiórki elementów konstrukcyjnych dachu. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było zaprószenie ognia.
foto ...>>

    2017-07-05

Trzy zastępy z JRG Kołobrzeg brały udział w usuwaniu skutków wypadku do jakiego doszło w godzinach porannych na ul. Krzywoustego w Kołobrzegu. Jak wynika ze wstępnych ustaleń kierująca samochodem osobowym marki Toyota Yaris starsza kobieta, podczas wyprzedzania ciągnika rolniczego, straciła panowanie nad pojazdem po czym zjechała na pobocze drogi. W wyniku tego manewru pojazd przewrócił się na bok uderzając dachem w przydrożne drzewo. W wypadku poszkodowane zostały dwie osoby podróżujące samochodem osobowym. Po wstępnym przebadaniu ratownicy medyczni podjęli decyzję o hospitalizacji obojga. Szczegóły wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2017-06-21

Pięć zastępów straży pożarnej z JRG Kołobrzeg, OSP Rymań, OSP Siemyśl oraz OSP Świecie Kołobrzeskie brało udział w akcji gaszenia pożaru, który miał miejsce w godzinach wieczornych w budynku mieszkalnym jednorodzinnym zlokalizowanym w m. Petrykozy (gm. Rymań). W wyniku pożaru zniszczony został jeden pokój, kuchnia i przedpokój. Aby dokładnie dogasić ogień zaszła konieczność częściowej rozbiórki konstrukcji ścian i stropu. W trakcie prowadzonych działań okazało się, że lekkiemu zatruciu produktami spalania uległa zamieszkująca w lokalu starsza kobieta. Kobieta po wstępnym przebadaniu przez strażaków odmówiła udzielenia jej pomocy przez przybyłe na miejsce służby medyczne. Jednoznacznej przyczyny powstania pożaru nie udało się ustalić. W akcji trwającej ponad 2,5 godziny udział brały również służby współdziałające: policja, ZRM oraz pogotowie energetyczne.
foto ...>>

    2017-06-09

Około godziny 22:12 dyżurny Stanowiska Kierowania w Kołobrzegu został powiadomiony o wypadku do jakiego doszło w Kołobrzegu, na drodze krajowej nr 11, na wysokości kopalni borowiny. Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG Kołobrzeg. Na miejscu okazało się, że na prostym odcinku drogi kierujący samochodem marki VW Passat stracił panowanie nad pojazdem po czym zjechał na pobocze drogi, uderzył w przydrożne drzewo. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu osobie poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej - do momentu przybycia ZRM. 27-letniego kierowcę z licznymi obrażeniami ratownicy medyczni przetransportowali do kołobrzeskiego szpitala. Przyczyny oraz okoliczności wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2017-05-31

Zwarcie w instalacji elektrycznej było prawdopodobnie przyczyną nietypowego pożaru do jakiego doszło w budynku jednorodzinnym tzw. bliźniaku zlokalizowanym w Kołobrzegu przy ul. Bajecznej. W wyniku zwarcia zapaliła się tam plastykowa pokrywa wraz z oświetleniem dużego akwarium. Ogień udało się ugasić właścicielce mieszkania przed przybyciem straży pożarnej. Niestety w wyniku silnego zadymienia 72-letnia kobieta uległa podtruciu produktami spalania. Do momentu przybycia ZRM pierwszej pomocy medycznej poszkodowanej kobiecie udzielali strażacy - m.in. tlenoterapia i wsparcie psychiczne. W związku z podejrzeniem poparzenia górnych dróg oddechowych po wstępnym przebadaniu przez ratowników medycznych, kobieta została przetransportowana do kołobrzeskiego szpitala. W momencie powstania pożaru w mieszkaniu znajdował się jeszcze 5 - letni chłopiec, który na szczęście nie odniósł żadnych obrażeń. Za dzielna postawę strażacy wręczyli mu maskotkę Misia Ratownika.
foto ...>>

    2017-05-25

W Kołobrzegu, w dniach 24-25 maja 2017 roku, przeprowadzone zostały ćwiczenia taktyczno - specjalne z zakresu reagowania kryzysowego "KAPER 17". Tematem ćwiczeń było założenie symulujące atak terrorystyczny na przepływający w okolicach Kołobrzegu prom pasażerski. W ćwiczeniach, poza siłami zbrojnymi RP, uczestniczyły również służby współdziałające: straż pożarna, policja, straż graniczna oraz morska służba poszukiwania i ratownictwa (SAR). Straż pożarna reprezentowana była przez siły i środki będące na wyposażeniu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. W ramach ćwiczenia sprawdzone zostały procedury związane z wymianą informacji pomiędzy dyżurnymi służbami operacyjnymi ćwiczących formacji, a siłami wydzielonymi do działań w czasie rzeczywistym. Przećwiczone zostały również elementy dotyczące realnego zwalczania zagrożeń terrorystycznych powstałych na morzu.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2017-05-18

18 maja 2017 roku na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu odbyła się miła uroczystość uświetniająca tegoroczne powiatowe obchody Dnia Strażaka. Uroczysty apel połączony był z obchodami 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Jak co roku w uroczystościach, oprócz strażaków zawodowych i ochotników, udział wzięli również emeryci i renciści służby pożarniczej, ich rodziny oraz duża rzesza zaproszonych gości.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2017-05-07

Po dwa zastępy z JRG Kołobrzeg i OSP Ustronie Morskie brały udział w gaszeniu pożaru do jakiego doszło w godzinach popołudniowych przy ul. Koszalińskiej w Ustroniu Morskim. Jak się okazało na miejscu pożarem objęta była niewielka stolarnia usytuowana w pobliżu budynku mieszkalnego. Przeprowadzone na miejscu zdarzenia wstępne rozpoznanie wykazało, że prawdopodobną przyczyną powstania pożaru mogło być zwarcie w instalacji elektrycznej. W wyniku zdarzenia niemal doszczętnemu spaleniu uległ budynek stolarni wraz z wyposażeniem. W tracie próby samodzielnego ugaszenia pożaru lekkiego urazu dłoni doznał 42-letni mężczyzna. Po wstępnym zaopatrzeniu medycznym przez strażaków, rannego mężczyznę przekazano dla przybyłego na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego. Czynności dochodzeniowe w sprawie pożaru prowadzi kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2017-05-04

Około godziny 16:10 dyżurny Stanowiska Kierowania w Kołobrzegu został powiadomiony o wypadku do jakiego doszło w Kołobrzegu, na drodze krajowej nr 11, na wysokości osiedla Podczele. Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG Kołobrzeg. Na miejscu okazało się, że na prostym odcinku drogi doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych – VW Golfa i Citroena C4. Jak się okazało żadna z osób podróżujących w pojazdach nie wymagała pomocy medycznej. Przyczyny o raz okoliczności wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2017-04-21

Do niecodziennego zdarzenia doszło w godzinach wieczornych przy ul. Walki Młodych w Kołobrzegu. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach doszło tam do wypadku z udziałem samochodu osobowego maki VW Golf. Wstępnie ustalono, że kierujący samochodem 66-letni mężczyzna nagle stracił nad nim panowanie, przejechał przez skrzyżowanie i trawnik po czym czołowo uderzył w ścianę budynku mieszkalnego. Na szczęście, oprócz kierowcy pojazdu, nikt w zdarzeniu nie ucierpiał. Rannego mężczyznę Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały dwa zastępy z JRG Kołobrzeg. Szczegółowe okoliczności wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2017-04-14

Cztery zastępy z JRG Kołobrzeg brały udział w usuwaniu skutków kolejnego wypadku, który miał miejsce około południa na ul. Krzywoustego w Kołobrzegu. Doszło tam do zderzenia dwóch pojazdów - osobowego Daewoo i ciężarowego Mercedesa. Jak wynika z relacji świadków kierująca samochodem osobowym na łuku drogi nagle zjechała na przeciwległy pas drogi i uderzyła w bok ciężarówki. Szczegóły wypadku ustala kołobrzeska policja. W wyniku zderzenia w samochodzie ciężarowym doszło do rozszczelnienia zbiornika z olejem hydraulicznym, który częściowo wyciekł na jezdnię i pobocze drogi. Działania straży polegały na zabezpieczeniu uszkodzonych pojazdów, w tym wycieku substancji ropopochodnej z uszkodzonego zbiornika samochodu ciężarowego. Ranną 31-letnią kobietę, która podróżowała samochodem osobowym, ratownicy medyczni przetransportowali do kołobrzeskiego szpitala.
foto ...>>

Do niecodziennego zdarzenia drogowego doszło w godzinach porannych na drodze wojewódzkiej nr 102 niedaleko m. Bogusławiec (gm. Kołobrzeg). Jadąca samochodem osobowym marki Ford Fiesta 41-letnia kobieta zauważyła, że na poboczu drogi stoi jakieś dzikie zwierzę. Gdy była na jego wysokości zwierzę się spłoszyło i dosłownie zeskoczyło z niewielkiej skarpy prosto na dach przejeżdżającego samochodu. Jak się później okazało był to młody jeleń, który w wyniku zderzenia poniósł śmierć. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały 4 zastępy z JRG Kołobrzeg. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu uszkodzonego pojazdu i pomocy dla ratowników medycznych w przetransportowaniu rannej w wypadku kobiety. Po wstępnym zaopatrzeniu została ona przewieziona przez ZRM do kołobrzeskiego szpitala. Czynności wyjaśniające prowadzone są przez kołobrzeską policja.
foto ...>>

    2017-03-30

W dniu 30 marca br. na terenie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kołobrzegu, przeprowadzone zostały ćwiczenia taktyczno - bojowe pod kryptonimem "MEC 2017". Głównym organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu przy współudziale Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz MEC. We wspólnych ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej PSP, Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Kołobrzegu oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kołobrzeskiego, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2017-03-25

W dniu 25 marca 2017 roku, w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu odbyły się coroczne powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Organizatorem eliminacji był Odział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kołobrzegu oraz Komenda Powiatowa PSP w Kołobrzegu.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2017-03-22

Około godziny 16:50 dyżurny stanowiska kierowania został powiadomiony przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratowniczego o pożarze w jednej z hal zakładu produkującego kontenery zlokalizowanego w m. Rymań. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży okazało się, że pożarem objęty jest już dach oraz ściana budynku. W trwającej ponad 5 godzin akcji gaśniczej udział brało ogółem 11 zastępów straży oraz 5 zespołów ratownictwa medycznego i policja. W związku z podejrzeniem podtrucia produktami spalania, ratownicy medyczni podjęli decyzję o przetransportowaniu 11 pracowników zakładu do szpitali w Kołobrzegu, Gryficach i Białogardzie.
foto ...>>

    2017-03-17

Blisko trzy godziny trwała akcja gaszenia pożaru do jakiego doszło na terenie lokomotywowni PKP przy ul. Kołłątaja w Kołobrzegu. W wyniku pożaru spaleniu uległy 2 wagony z trzyczłonowego zespołu trakcyjnego zlokalizowanego na bocznicy kolejowej. Przed przystąpieniem do działań gaśniczych zaszła konieczność wyłączenia prądu w sieci trakcyjnej - przez służby PKP. W działaniach gaśniczych udział brały cztery zastępy z JRG Kołobrzeg i OSP Ustronie Morskie - ogółem 14 strażaków. Na szczęście w momencie powstania pożaru wewnątrz wagonów nikt nie przebywał. W akcji udział brały również służby współdziałające: policja oraz służby dyżurne PKP. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.
foto ...>>

    2017-02-18

Trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Kołobrzegu brały udział w akcji gaszenia pożaru, który miał miejsce w godzinach wieczornych w budynku mieszkalnym zlokalizowanym przy ul. Bydgoskiej w Kołobrzegu. W wyniku pożaru częściowo zniszczone zostały trzy pokoje, kuchnia, łazienka i przedpokój. Aby dokładnie dogasić ogień zaszła konieczność częściowej rozbiórki konstrukcji ścian i stropu. Na szczęście w zdarzeniu nikt z domowników nie odniósł żadnych obrażeń. Jednoznacznej przyczyny powstania pożaru nie udało się stwierdzić. Czynności dochodzeniowe prowadzone są przez Komendę Powiatową Policji w Kołobrzegu.
foto ...>>

    2017-02-12

Około godziny 3:50 dyżurny stanowiska kierowania PSP w Kołobrzegu został powiadomiony o pożarze w warsztacie samochodowym zlokalizowanym przy ul. IV Dywizji Wojska Polskiego w m. Gościno. Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały cztery zastępy straży z JRG w Kołobrzegu oraz OSP z Gościna. Na miejscu okazało się, że pożarem objęta była kotłownia oraz hol w części socjalnej budynku przeznaczonego do kasacji samochodów. W związku z faktem, iż nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny pożaru na miejsce zdarzenia zadysponowano patrol policji. W trwającej blisko trzy godziny akcji gaśniczej udział brało 18 strażaków. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
foto ...>>

    2017-02-06

W ramach szkolenia zawodowego, na zamarzniętym stawie w parku im. H. Dąbrowskiego, przeprowadzone zostały trzydniowe ćwiczenia, których celem było doskonalenie postępowania podczas działań ratowniczych na zamarzniętych akwenach wodnych. Przy okazji ćwiczeń zapoczątkowana została również coroczna akcja propagująca wśród dzieci i młodzieży zasady bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii zimowych - „Bezpieczne ferie zimowe 2017”.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2017-02-01

W dniu 31 stycznia 2017 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu odbyło się uroczyste pożegnanie st. kpt. Andrzeja Dudkiewicza – dyżurnego operacyjnego powiatu w tutejszej komendzie, który po blisko 30 latach służby podjął decyzję o jej zakończeniu.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2017-01-21

Do kolejnego tragicznego w skutkach wypadku doszło w godzinach porannych na krajowej 6 na wysokości m. Rzesznikowo (gm. Rymań). W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach doszło tam do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych - Dacii Duster i VW Golfa. W wyniku wypadku dwie osoby poniosły śmierć na miejscu. Dwie kolejne w stanie ciężkim trafiły do szpitala. Aby wydostać osoby znajdujące się w uszkodzonych pojazdach zaszła konieczność użycia przez strażaków sprzętu tnąco - rozpierającego. Czynności związane z ustaleniem przyczyny wypadku prowadzi kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2017-01-19

Około dwóch godzin trwało gaszenie pożaru do jakiego doszło w godzinach nocnych w pobliżu bloku przy ul. Złotej w Kołobrzegu. W nieustalonych jak dotąd okolicznościach doszło tam do zapalenia się samochodu dostawczego marki VW. W wyniku powstałego pożaru uszkodzone zostały również zaparkowane w pobliżu cztery inne samochody osobowe. W działaniach gaśniczych udział brały trzy zastępy straży z JRG Kołobrzeg oraz OSP Ustronie Morskie.
foto ...>>

    2017-01-11

Trzy zastępy straży pożarnej z JRG Kołobrzeg i OSP Ustronie Morskie brały udział w usuwaniu skutków wypadku do jakiego doszło w godzinach nocnych na drodze krajowej nr 11 nieopodal m. Gwizd. Jak ustalono na miejscu zdarzenia osoba kierująca samochodem marki BMW, najprawdopodobniej chcąc uniknąć zderzenia z dziką zwierzyną, straciła panowanie nad pojazdem po czym zjechała z drogi i uderzyła w przydrożne drzewo. Ranne w wypadku zostały dwie osoby. Aby wydostać z mocno uszkodzonego pojazdu ciężko rannego kierowcę strażacy musieli użyć sprzętu tnąco - rozpierającego. Poszkodowane w wypadku osoby zostały przetransportowane przez Zespoły Ratownictwa Medycznego do szpitali w Koszalinie i Kołobrzegu. Okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Kołobrzegu.
foto ...>>

    2017-01-05

Kilkanaście interwencji związanych z usuwaniem skutków porywistego wiatru i tzw. cofki odnotowali w ciągu ostatniej doby strażacy na terenie naszego powiatu. Działania ratownicze w głównej mierze polegały na usuwaniu i zabezpieczaniu powalonych drzew i złamanych konarów z dróg i innych szlaków komunikacyjnych oraz wypompowywaniu wody z zalanych pomieszczeń. Niestety nie obyło się bez strat - w kilku przypadkach wiatrołomy uszkodziły m.in. zaparkowane w ich pobliżu samochody. Na szczęście w trakcie załamania pogody nikt nie ucierpiał.
foto ...>>

    2017-01-01

Tragicznie rozpoczął się nowy rok na dogach powiatu kołobrzeskiego. Około godziny 3:00 dyżurny stanowiska kierowania został powiadomiony o wypadku, który miał miejsce na drodze krajowej nr 6 w m. Dębica (gm. Rymań). Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG Kołobrzeg oraz OSP Rymań. Na miejscu okazało się, że kierujący samochodem Renault Megane, w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, stracił panowanie nad swoim pojazdem, zjechał na pobocze drogi i bokiem uderzył w przydrożne drzewo. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń 36-letnia pasażerka poniosła śmierć na miejscu. Aby wydostać ją z mocno uszkodzonego samochodu zaszła konieczność użycia przez strażaków sprzętu tnąco - rozpierającego. Rannego kierowcę Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował do szpitala. Przyczyny wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-12-17

Nieprawidłowo wykonany manewr wyprzedzania był prawdopodobnie bezpośrednią przyczyną wypadku do jakiego doszło w godzinach porannych na drodze krajowej nr 6 na wysokości m. Dębica (gm. Rymań). W zdarzeniu uczestniczyły cztery pojazdy - osobowe BMW, dostawczy Fiat oraz dwa samochody ciężarowe DAF oraz Mercedes. W usuwaniu skutków zdarzenia udział brały trzy zastępy strażaków z JRG Kołobrzeg, OSP Gościno i OSP Rymań. W wyniku wypadku ranny został 28-letni mężczyzna - kierujący BMW obywatel Ukrainy. Aby wydostać go z rozbitego pojazdu zaszła konieczność użycia sprzętu tnąco - rozpierającego. Przybyły na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował poszkodowanego mężczyznę do kołobrzeskiego szpitala. Szczegóły wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-12-15

W dniu 15 grudnia 2016 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu, w ramach rządowego programu "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka, przeprowadzone zostało szkolenie, którego głównym celem było zapoznanie uczestników z obsługą i działaniem Wirtualnego Symulatora Medycznego. W szkoleniu udział wzięło 24 strażaków PSP z Koszalina. Kołobrzegu, Wałcza, Łobza, Świdwina, Szczecinka i Drawska Pomorskiego.
foto ...>>       więcej info ...>>       "Razem bezpieczniej" ...>>

    2016-12-14

Wypadek masowy, w którym zginęła jedna osoba i 20 zostało rannych, to scenariusz ćwiczeń ratowniczych przeprowadzonych w dniu 14 grudnia 2016r. na terenie po byłym lotnisku w Kołobrzegu (na osiedlu Podczele). Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. W ćwiczeniach uczestniczyło ogółem 42 strażaków z Komendy Powiatowej i Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Kołobrzegu oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kołobrzeskiego, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2016-12-04

Trudne warunki panujące rano na drodze wojewódzkiej nr 102 przyczyniły się do dwóch wypadków jakie miały miejsce pomiędzy miejscowościami Błotnica i Bogusławiec (gm. Kołobrzeg). W pierwszym z nich kierująca samochodem osobowym marki Skoda Fabia straciła panowanie nad swoim pojazdem, po czym zjechała z drogi i dachowała na poboczu. Z uszkodzonego pojazdu ranną kobietę ewakuowali, przybyli na miejsce zdarzenia jako pierwsi, strażacy z OSP Drzonowo. Po wyciągnięciu poszkodowana została przekazana dla Zespołu Ratownictwa Medycznego. Po wstępnym przebadaniu lekarz podjął decyzję o hospitalizacji 54-letniej kobiety. Dużo więcej szczęścia miała inna kobieta, która niespełna 200 metrów dalej również straciła panowanie nad swoim samochodem (Ford Ka) na śliskiej nawierzchni i zjechała na pobocze drogi. Tym razem ucierpiał tylko pojazd. Kierująca pojazdem nie wymagała pomocy medycznej. W działaniach ratowniczych uczestniczył jeszcze zastęp z JRG Kołobrzeg oraz policja.
foto ...>>

    2016-11-29

Nieprawidłowo wykonany manewr wyprzedzania był najprawdopodobniej przyczyną wypadku do jakiego doszło około godziny 09:35 na drodze krajowej nr 11 nieopodal m. Gwizd (gm. Ustronie Morskie). W wyniku wypadku, w którym uczestniczyły trzy samochody osobowe (Ford S-max, Opel Astra oraz Renault Laguna), lekko ranna została jedna osoba - 29-letnia kobieta. Po wstępnym przebadaniu została ona przetransportowana przez ZRM do kołobrzeskiego szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały zastępy z JRG Kołobrzeg i JRG Koszalin oraz OSP Ustronie Morskie i OSP Dobrzyca.
foto ...>>

    2016-11-16

Dwadzieścia pięć zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru budynku gospodarczego - obory oraz składowanej w nim słomy do jakiego doszło około godziny 08:15 rano w miejscowości Drozdowo (gm. Rymań). W akcji gaśniczej, trwającej ponad 30 godzin, ogółem udział brało 67 strażaków z JRG Kołobrzeg, JRG Koszalin, OSP Rymań, OSP Gościno, OSP Drozdowo, OSP Gorawino oraz OSP Starnin. W wyniku pożaru ogień strawił poddasze i częściowo dach budynku, ciągnik rolniczy oraz około 500 sztuk składowanych wewnątrz obory balotów słomy. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał. Udało się również w porę ewakuować pozostawione w budynku bydło - 50 sztuk krów. Uratowano także pozostałe 300 sztuk balotów oraz większą część budynku gospodarczego. Jednoznacznej przyczyny powstania pożaru nie udało się jak dotąd ustalić. W działaniach ratowniczych udział brały również służby współdziałające - pogotowie energetyczne i wodociągowe oraz policja.
foto ...>>

    2016-11-02

Około godziny 16:15 dyżurny stanowiska kierowania kołobrzeskiej straży został powiadomiony o groźnym wypadku na krajowej 11 na wysokości m. Ustronie Morskie. Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG Kołobrzeg oraz OSP Ustronie Morskie. Na miejscu okazało się, że w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach doszło tam do czołowego zderzenia dwóch samochodów – osobowego Opla Astry oraz ciężarowego zestawu marki DAF. W wyniku wypadku ranny został kierowca Opla, 59- letni mężczyzna. Przybyły na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego po wstępnym przebadaniu przetransportował poszkodowanego mężczyznę do kołobrzeskiego szpitala. Szczegóły wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-10-27

Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu było najprawdopodobniej przyczyną groźnego wypadku do jakiego doszło około godziny 16:05 na drodze wojewódzkiej nr 163, na wysokości ogródków działkowych "Janiska" w Kołobrzegu. W zdarzeniu udział brały cztery pojazdy - samochód ciężarowy i trzy samochody osobowe. W wypadku ucierpiały dwie osoby, które zostały przetransportowane przez ZRM do kołobrzeskiego szpitala. W działaniach ratowniczych, polegających w pierwszej kolejności na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzielaniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, udział brały cztery zastępy z JRG Kołobrzeg. Po usunięciu wycieków płynów eksploatacyjnych miejsce zdarzenia przejęła policja w celu przeprowadzenia czynności dochodzeniowych.
foto ...>>

    2016-10-19

Blisko trzy godziny trwała akcja gaszenia pożaru, który miał miejsce w pomieszczeniach piwnicznych budynku w mieszkalnego zlokalizowanego przy ul. Koszalińskiej w Kołobrzegu. W wyniku pożaru spaleniu uległy przedmioty nagromadzone w pomieszczeniach piwnicznych, m.in. meble, sprzęt elektroniczny, przetwory spożywcze itp. W działaniach gaśniczych udział brały zastępy z JRG Kołobrzeg i OSP Ustronie Morskie - ogółem 17 strażaków. W wyniku silnego zadymienia czterem osobom, które podtruły się produktami spalania, udzielona została pomoc medyczna. W akcji udział brały również służby współdziałające: Policja, ZRM, Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.
foto ...>>

    2016-10-12

Trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Kołobrzegu brały udział w gaszeniu groźnego pożaru budynku garażowego zlokalizowanego na terenie jednej z posesji przy ul. Różanej w Kołobrzegu. W wyniku pożaru spaleniu uległ niemal cały garaż wraz z wyposażeniem, które było składowane wewnątrz. W wyniku oddziaływania cieplnego częściowemu uszkodzeniu uległa również elewacja oraz okna pobliskiego budynku mieszkalnego. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Przyczyny pożaru nie udało się ustalić.
foto ...>>

    2016-10-08

Prawie pięćdziesiąt interwencji, związanych z usuwaniem skutków porywistego wiatru, odnotowali w ciągu ostatnich kilku dni strażacy na terenie naszego powiatu. Działania ratownicze w głównej mierze polegały na usuwaniu i zabezpieczaniu powalonych drzew i złamanych konarów z dróg i innych szlaków komunikacyjnych. W kilku przypadkach wiatrołomy uszkodziły również zaparkowane w ich pobliżu samochody. Na szczęście w trakcie wichury nikt nie ucierpiał.
foto ...>>

    2016-09-25

Jeden zastęp straży pożarnej z JRG Kołobrzeg brał udział w usuwaniu skutków wypadku do jakiego doszło w godzinach nocnych na ul. Wyzwolenia w Dźwirzynie. Jak ustalono na miejscu zdarzenia osoba kierująca samochodem marki Audi A4, podczas jazdy na prostym odcinku drogi, straciła panowanie nad pojazdem po czym zjechała z drogi i uderzyła w przydrożne drzewo. Ranne w wypadku zostały cztery osoby. Zostały one przetransportowane do szpitala przez Zespoły Ratownictwa Medycznego przed przybyciem na miejsce zdarzenia zastępu straży. Przyczyny zdarzenia ustala KP Policji w Kołobrzegu.
foto ...>>

    2016-09-21

Około godziny 04:10 dyżurny Stanowiska Kierowania w Kołobrzegu został powiadomiony o palących się dwóch samochodach zaparkowanych przy ulicy Grudziądzkiej. Natychmiast do zauważonego zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. Na miejscu okazało się, że pożarem objęte są dwa pojazdy - Audi A4 oraz Citroen C25. Jak ustalono wstępnie na miejscu zdarzenia przyczyną pożaru mogło być podpalenie umyślne. Szczegółowe okoliczności zdarzenia ustala policja.
foto ...>>

    2016-09-17

Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku do jakiego doszło przy ul. Żurawiej, na wysokości siedziby Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu. W wypadku uczestniczyły trzy samochody osobowe - VW Touran, Renault Laguna oraz Ford S-Max. Działania strażaków ograniczyły do zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz udzielenia pierwszej pomocy medycznej 60 - letniej kobiecie, która ucierpiała w wypadku. Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego, który przetransportował poszkodowaną do szpitala. Szczegóły wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-09-05

Trzy zastępy z JRG Kołobrzeg oraz zastęp z OSP Czernin brały udział w usuwaniu skutków groźnego wypadku do jakiego doszło w godzinach popołudniowych na drodze wojewódzkiej nr 163 na wysokości m. Stramnica. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych – VW Golf i Seata Altea. W wyniku wypadku kierująca VW kobieta straciła panowanie nad pojazdem, który przewrócił się i bokiem uderzył w przydrożne drzewo. Aby wydostać z uszkodzonego pojazdu ranną 53-letnią kobietę, zaszła konieczność użycia sprzętu tnąco-rozpierającego. Ratownicy z ZRM po wstępnym przebadaniu przetransportowali poszkodowaną kobietę do kołobrzeskiego szpitala. Do szpitala odwieziona została również pasażerka Seata, która uskarżała się na dolegliwości odniesione w trakcie wypadku. Szczegóły wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-08-30

Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa przejazdu było bezpośrednią przyczyną wypadku drogowego do jakiego doszło na ulicy Wojska Polskiego w Ustroniu Morskim. Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia, około godziny 17:55, na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG Kołobrzeg oraz zastęp z OSP Ustronie Mor. Na miejscu zdarzenia okazało się, że bezpośrednio na skrzyżowaniu ulic doszło do zderzenia samochodu osobowego marki Chevrolet Aved oraz mikrobusu VW LT35. W wyniku wypadku ranna została 23-letnia kobieta, która kierowała samochodem osobowym.
foto ...>>

    2016-08-24

Sześć osób, w tym czwórka dzieci, zostało rannych w wypadku do jakiego doszło około godz. 22:30 na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 6 z droga wojewódzką nr 162, nieopodal m. Ramlewo (gm. Gościno). Najprawdopodobniej w wyniku wymuszenia pierwszeństwa doszło tam do zderzenia samochodu VW Touran i autobusu Setra. Wszystkie osoby poszkodowane podróżowały samochodem osobowym. Nikt z 29 pasażerów autobusu nie odniósł żadnych obrażeń. W działaniach ratowniczych udział brały ogółem cztery zastępy z JRG Kołobrzeg, OSP Gościno i OSP Wartkowo. Szczegóły wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-08-23

Około godziny 17:00 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Kołobrzegu został powiadomiony o wypadku do jakiego doszło na drodze krajowej nr 6 na wysokości m. Wierzbka Górna (gm. Gościno). W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach 34-letnia kobieta kierująca samochodem osobowym marki Opel Astra straciła panowanie nad swoim pojazdem, po czym zjechała na pobocze i uderzyła w przydrożne drzewo. Po wstępnym przebadaniu ZRM zdecydował o przetransportowaniu rannej kobiety i jej niespełna rocznej córki do kołobrzeskiego szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały zastępy z JRG Kołobrzeg, OSP Gościno, OSP Wartkowo i OSP Ramlewo. Przyczyny wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-07-29

Około godziny 19:30 dyżurny SK został powiadomiony o wypadku ambulansu transportowego w m. Pyszka (gm. Dygowo). Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z JRG Kołobrzeg oraz OSP Dygowo ustalono, że w przydrożnym rowie znajduje się rozbita karetka marki Dacia. Rannego w wypadku 35 - letniego mężczyznę z mocno uszkodzonego pojazdu wyciągnęli na zewnątrz przypadkowi kierowcy, świadkowie wypadku. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane . Wiadomo jedynie, że kierujący ambulansem stracił panowanie nad pojazdem, po czym zjechał na pobocze drogi i bokiem uderzył w przydrożne drzewo. Czynności dochodzeniowe w tej sprawie prowadzi również kołobrzeska Policja.
foto ...>>

Trzy osoby zostały ranne w tym 11-miesięczne dziecko w wyniku wypadku do jakiego doszło około godziny 13:15 na drodze krajowej nr 11 na wysokości osiedla Podczele w Kołobrzegu. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, na prostym odcinku drogi, kierujący samochodem dostawczym marki Mitsubishi najechał na tył osobowej Mazdy. Ranne w wypadku osoby Zespoły Ratownictwa Medycznego przetransportowały do kołobrzeskiego szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały trzy zastępy z JRG Kołobrzeg. Szczegółowe okoliczności wypadku ustala kołobrzeska Policja.
foto ...>>

    2016-07-27

Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa przejazdu było bezpośrednią przyczyną groźnie wyglądającego wypadku drogowego do jakiego doszło na drodze krajowej nr 11 nieopodal m. Ustronie Morskie. Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia, około godziny 16:16, na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG Kołobrzeg oraz OSP Ustronie Morskie. Na miejscu zdarzenia okazało się, że bezpośrednio na skrzyżowaniu dróg doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych marki Mazda, Mercedes i Peugeot. Pięciu osobom uczestniczącym w wypadku została udzielona pierwsza pomoc. Na szczęście odniesione przez nich nie były groźne. Przyczyny wypadku ustala Policja.
foto ...>>

    2016-07-16

Około godziny 12:55 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Kołobrzegu został powiadomiony o wypadku do jakiego doszło przy ulicy Krzywoustego w Kołobrzegu. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach kierujący samochodem osobowym marki Renault Megane, 84 - letni mężczyzna, stracił panowanie nad swoim pojazdem, po czym zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. raną, W momencie wypadku w pojeździe podróżowały trzy osoby. Po wstępnym przebadaniu ZRM zdecydował o przetransportowaniu do kołobrzeskiego szpitala rannego w wypadku kierowcę. W działaniach ratowniczych udział brały dwa zastępy z JRG Kołobrzeg. Przyczyny wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-07-11

Dwa zastępy z JRG Kołobrzeg brały udział w usuwaniu skutków pożaru do jakiego doszło późnym wieczorem w salonie mebli kuchennych przy ulicy Sienkiewicza w Kołobrzegu. Przeprowadzone na miejscu zdarzenia wstępne rozpoznanie nie wykazało jednoznacznej przyczyny powstania pożaru. W wyniku zdarzenia spaleniu lub zniszczeniu uległy meble kuchenne, sprzęt AGD oraz elementy wyposażenia wnętrza. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Czynności dochodzeniowe w sprawie ustalenia przyczyny lub sprawców powstania pożaru prowadzi kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-07-08

Zaśnięcie za kierownicą przez jednego z kierowców było najprawdopodobniej przyczyną wypadku do jakiego doszło w godzinach popołudniowych na drodze wojewódzkiej nr 102 w m. Bezpraw (gm. Kołobrzeg). Na szczęście w groźnie wyglądającym wypadku, w którym uczestniczyły trzy samochody osobowe (VW Passat, Renault Megane oraz Mercedes), ranna została tylko jedna osoba 27 – letnia kobieta. W działaniach ratowniczych udział brały dwa zastępy z JRG Kołobrzeg. Ranną kobietę Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował do kołobrzeskiego szpitala. Szczegóły wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-07-03

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 3:10 na drodze wojewódzkiej nr 163 nieopodal m. Dygowo. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach kierujący samochodem marki Ford Mondeo18 - letni mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem, po czym zjechał na pobocze drogi i uderzył z dużym impetem w przydrożne drzewo. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń jadący w samochodzie 18 - letni mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Przyczyny wypadku ustala kołobrzeska policja. W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy straży pożarnej z JRG Kołobrzeg oraz OSP Dygowo.
foto ...>>

    2016-07-02

Dwie osoby zostały ranne w wyniku groźnego wypadku do jakiego doszło około godziny 6:20 na drodze wojewódzkiej nr 102 nieopodal m. Błotnica. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach młoda kobieta kierująca samochodem osobowym marki AUDI A3 zjechała na pobocze drogi i uderzyła w przydrożne drzewo. W wyniku wypadku jedna z dwóch kobiet podróżujących samochodem została uwięziona w pojeździe. Aby ją wydostać z wnętrza uszkodzonego pojazdu zaszła konieczność użycia sprzętu tnąco - rozpierającego. Obie ranne kobiety Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował do kołobrzeskiego szpitala. Szczegółowe okoliczności wypadku ustala kołobrzeska Policja.
foto ...>>

    2016-06-24

Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa przejazdu było przyczyną bardzo groźnego wypadku do jakiego doszło około godziny 11:15 na wysokości m. Ramlewo (gm. Gościno), na drodze krajowej nr 6. W wyniku wypadku ranne zostały 3 osoby, w tym jedno dziecko, podróżujące samochodem osobowym Audi A6. Kierowca drugiego pojazdu uczestniczącego w zdarzeniu, cysterny Scania, nie odniósł większych obrażeń. Niestety w wyniku uderzenia przez samochód osobowy w bok ciężarówki doszło do wywrócenia się naczepy cysterny, przewożącej paliwo i olej napędowy. Na szczęście nie doszło do rozszczelnienia płaszcza cysterny. W trwających prawie 12 godzin działaniach ratowniczych udział brały zastępy z JRG Kołobrzeg, OSP Gościno, OSP Rymań oraz grupa specjalistyczna ratownictwa chemiczno - ekologicznego z JRG 2 Koszalin. Osoby poszkodowane w wypadku zostały przetransportowane przez ZRM do szpitala. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany również śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego. Do momentu usunięcia uszkodzonej cysterny droga była zablokowana a ruch kołowy odbywał się wytyczonymi przez policję objazdami.
foto ...>>

    2016-06-18

W dniu 18 czerwca 2016 r. na gminnym stadionie w Dygowie odbyły się II Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu powiatu kołobrzeskiego. Do rywalizacji, według regulaminu CTIF opracowanego na podstawie międzynarodowego regulaminu Zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, stanęło 6 drużyn reprezentujących gminy Ustronie Morskie, Dygowo, Kołobrzeg i miasto - gminę Gościno. Tegorocznymi zwycięzcami okazały się drużyny dziewcząt z Kukini oraz chłopców z Dygowa.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2016-06-17

Około czterdziestu interwencji związanych z usuwaniem zagrożeń powstałych w wyniku gwałtownych opadów deszczu, odnotowali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z niemal całego powiatu kołobrzeskiego. W wyniku intensywnych opadów, które nawiedziły nasz powiat podtopionych zostało wiele obiektów i terenów. Działania ratownicze w głównej mierze polegały na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych, sklepów, garaży podziemnych, szkół i obiektów użyteczności publicznej.
foto ...>>

    2016-06-09

W dniu 09 czerwca 2016 roku, w ramach międzynarodowych ćwiczeń sił zbrojnych "Anakonda - 16", przeprowadzone zostało założenie symulujące atak terrorystyczny na przepływający w okolicach Kołobrzegu prom pasażerski. W ćwiczeniach, poza siłami zbrojnymi RP, uczestniczyły również służby współdziałające: straż pożarna, policja, straż graniczna oraz morska służba poszukiwania i ratownictwa (SAR). Straż pożarna reprezentowana była prze siły i środki będące na wyposażeniu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. W ramach ćwiczenia sprawdzone zostały procedury związane z wymianą informacji pomiędzy dyżurnymi służbami operacyjnymi ćwiczących formacji, a siłami wydzielonymi do działań w czasie rzeczywistym. Przećwiczone zostały również elementy dotyczące realnego zwalczania zagrożeń terrorystycznych powstałych na morzu.
foto ...>>

    2016-05-15

Około godziny 17:57 zastępy z JRG Kołobrzeg oraz OSP Rymań zostały przedysponowane do m. Rymań, gdzie na drodze krajowej nr A6 doszło do kolejnego wypadku. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że na poboczu drogi stoi rozbity samochód osobowy marki Opel Astra, który czołowo uderzył w przydrożne drzewo. Aby uwolnić rannego kierowcę, który w wyniku wypadku uwięziony został w swoim pojeździe, zaszła konieczność użycia przez ratowników sprzętu tnąco - rozpierającego. Po przekazaniu rannego mężczyzny dla Zespołu Ratownictwa Medycznego okazało się, że obrażenia poszkodowanego są na tyle poważne, iż zaszła konieczność przetransportowania go do szpitala przez śmigłowiec LPR. Okoliczności obu wypadków ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa przejazdu było bezpośrednią przyczyną groźnego wypadku drogowego do jakiego doszło na skrzyżowaniu drogi krajowej nr A6 z drogą wojewódzką nr 162, nieopodal m. Ramlewo (gm. Gościno). Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia, około godziny 16:16, na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały trzy zastępy z JRG Kołobrzeg, OSP Gościno oraz OSP Rymań. Na miejscu zdarzenia okazało się, że bezpośrednio na skrzyżowaniu dróg doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki VW Passat. W wyniku wypadku ranne został cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Trzy osoby zostały przetransportowane przez zespoły ratownictwa medycznego do szpitali w Kołobrzegu i Koszalinie. Czwartą osobę , 76 -letniego mężczyznę, u którego wystąpiły objawy zawału mięśnia sercowego, przetransportowano do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
foto ...>>

    2016-05-13

13 maja 2016 roku na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu odbyła się miła uroczystość uświetniająca tegoroczne powiatowe obchody Dnia Strażaka. Jak co roku w uroczystościach, oprócz strażaków zawodowych i ochotników, udział wzięli również emeryci i renciści służby pożarniczej, ich rodziny oraz duża rzesza zaproszonych gości.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2016-05-12

Osiemnaście zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia groźnego pożaru poddasza budynku mieszkalnego do jakiego doszło 12 maja 2016 roku, około godziny 12:32 przy ulicy Szpitalnej w Kołobrzegu. W akcji gaśniczej, trwającej prawie 11 godzin, ogółem udział brało 52 strażaków zarówno z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kołobrzegu jak i ochotniczych straży pożarnych przynależnych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z terenu całego powiatu kołobrzeskiego (OSP Gościno, OSP Ustronie Mor., OSP Dygowo, OSP Rymań, OSP Siemyśl, OSP Stary Borek). W związku z dynamiczne rozwijającym się pożarem na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały dodatkowe siły i środki z JRG w Koszalinie. W wyniku pożaru ogień strawił część poddasza i dach budynku mieszkalnego wielorodzinnego. W trakcie prowadzonych działań gaśniczych okazało się, że jeden z ratowników biorących udział w akcji wymagał pomocy medycznej. Strażakiem-ochotnikiem z objawami zasłabnięcia zaopiekował się Zespół Ratownictwa Medycznego. Na szczęście po krótkiej wizycie w kołobrzeskim szpitalu i przeprowadzonych tam badaniach okazało się, że specjalistyczna pomoc nie jest potrzebna i strażak może wrócić do domu. Wstępne ustalenia wskazują, że prawdopodobną przyczyną powstania pożaru mogło być zaprószenie ognia podczas prowadzonych prac remontowo-dekarskich. Szczegółowe przyczyny pożaru są ustalane. Podczas usuwania skutków zdarzenia uczestniczyły również służby współdziałające - policja, straż miejska, pogotowie gazowe i pogotowie energetyczne. Na miejsce zdarzenia przybyli również pracownicy Urzędu Miasta w Kołobrzegu, którzy zabezpieczyli lokale zastępcze dla rodzin, których mieszkania zostały w wyniku pożaru zniszczone i nie nadawały się do ponownego zamieszkania.
foto ...>>

    2016-04-27

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu informuje, że uroczysty Apel z okazji Dnia Strażaka odbędzie się w dniu 13 maja 2016 r. o godz. 13:00 w siedzibie komendy przy ul. Żurawia 12B. Msza Święta w intencji Strażaków, Emerytów i Rencistów pożarnictwa i ich rodzin odbędzie się w dniu 4 maja 2016 r. o godz. 19:00 w Kościele Parafialnym p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża w Kołobrzegu przy ul. Jedności Narodowej.
Zaproszenie ...>>

    2016-04-22

W dniu 22 kwietnia br. na terenie Nadleśnictwa Gościno, w miejscowości Dębica (gm. Rymań), przeprowadzone zostały ćwiczenia taktyczno - bojowe pod kryptonimem "Dębica 2016". Głównym organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu przy współudziale Nadleśnictwa Gościno. We wspólnych ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej, Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Kołobrzegu, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kołobrzeskiego, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, jak również pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Gościno.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2016-04-19

Osiem zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia groźnego pożaru poddasza budynku mieszkalnego do jakiego doszło około godziny 15:54 w miejscowości Włościbórz (gm. Dygowo). W akcji gaśniczej, trwającej prawie 8 godzin, ogółem udział brało 25 strażaków z JRG Kołobrzeg, OSP Dygowo, OSP Wrzosowo oraz OSP Piotrowice. W wyniku pożaru ogień strawił poddasze i częściowo dach budynku mieszkalnego wielorodzinnego o zabudowie tzw. szeregowej. Niestety w trakcie prowadzonych działań gaśniczych okazało się, że dwie osoby postronne wymagały pilnej pomocy medycznej. 68 - letniego mężczyznę, z podejrzeniem zawału mięśnia sercowego oraz 52 - letnią kobietę, z objawami zasłabnięcia Zespoły Ratownictwa Medycznego przetransportowały do kołobrzeskiego szpitala. Przyczyny pożaru nie są znane.
foto ...>>

    2016-04-14

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu informuje, że ogłoszone zostały wyniki końcowe uzyskane przez kandydatów podczas postępowania kwalifikacyjnego w sprawie naboru kandydatów do służby przygotowawczej na stanowisko stażysta - docelowo starszy specjalista ds. rachunkowości budżetowej.
więcej informacji ...>>

    2016-04-02

W dniu 02 kwietnia 2016 roku, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu odbyły się powiatowe eliminacje XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Organizatorem eliminacji był Odział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kołobrzegu oraz Komenda Powiatowa PSP w Kołobrzegu.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2016-04-01

W ciągu ostatnich kilkunastu dni nasiliły się wyjazdy zastępów ochrony przeciwpożarowej do usuwania zagrożeń związanych z pożarami traw, trzcin i pozostałości pochodzenia roślinnego powstałych zarówno na nieużytkach jak i na terenach zalesionych. Pomimo apeli i próśb na terenie naszego powiatu, tylko w okresie ostatnich dwóch tygodni, odnotowano około 40 zdarzeń związanych z gaszeniem tego typu pożarów. Jednocześnie informujemy, że ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna Komendy Głównej PSP oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych pod hasłem "STOP pożarom traw!", której celem jest zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych.
foto ...>>       STOP pożarom traw! - więcej info ...>>

    2016-03-30

Około godziny 21:20 dyżurny stanowiska kierowania został powiadomiony telefonicznie o pożarze samochodu osobowego przy ul. Budowlanej w Kołobrzegu. Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG Kołobrzeg. Jak się okazało na miejscu pożarem objęty był niemal w całości samochód marki Alfa Romeo stojący na środku drogi. W wyniku wysokiej temperatury i ognia uszkodzone zostały również trzy inne samochody zaparkowane w pobliżu palącej się Alfy. Jednoznacznej przyczyny powstania pożaru nie udało się jeszcze ustalić. Czynności dochodzeniowe w tej sprawie prowadzi kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-03-08

Dwa zastępy z JRG Kołobrzeg i OSP Dygowo brały udział w usuwaniu skutków groźnego wypadku do jakiego doszło na drodze wojewódzkiej nr 163 nieopodal m. Czernin (gm. Dygowo). W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach doszło tam do karambolu z udziałem czterech samochodów osobowych – Forda Focusa, Fiata Ducato oraz dwóch Opli Astra. W wyniku wypadku ranne zostały trzy osoby, które Zespoły Ratownictwa Medycznego, po wstępnym przebadaniu, przetransportowały do kołobrzeskiego szpitala. Szczegóły i okoliczności wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-03-05

Około godziny 8:57 dyżurny Stanowiska Kierowania w Kołobrzegu został powiadomiony o groźnym wypadku do jakiego doszło na ulicy Polnej w Ustroniu Morskim. Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG Kołobrzeg oraz jeden zastęp z OSP Ustronie Mor. Na miejscu okazało się, że na prostym odcinku drogi doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych – Opla Astra i Daewoo Tico. W wyniku wypadku poważnie ranny został kierujący Daewoo Tico 18 - letni mężczyzna. Aby uwolnić rannego kierowcę, który w wyniku wypadku uwięziony został w swoim pojeździe, zaszła konieczność użycia sprzętu tnąco - rozpierającego. Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował poszkodowanego mężczyznę do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Koszalinie. Okoliczności wypadku ustala kołobrzeska policja.
foto ...>>

    2016-03-02

Prawdopodobnie podpalenie umyślne było przyczyną pożaru samochodu marki Fiat Cinquecento, który miał miejsce w godzinach popołudniowych na terenie po byłej mleczarni przy ulicy św. Wojciecha w Kołobrzegu. Pomimo szybkiej akcji gaśniczej nie udało się uratować pojazdu, który w momencie przybycia dwóch zastępów z JRG Kołobrzeg objęty był już w całości ogniem. Na miejsce zdarzenia przybyły również służby współdziałające - Policja oraz Straż Miejska.
foto ...>>

    2016-02-24

W dniu 24 lutego 2016 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu odbyło się uroczyste spotkanie kończące szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków – ratowników z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kołobrzeskiego. W trakcie spotkania 58 strażaków ochotników, którzy pozytywnie zaliczyli egzaminy końcowe, odebrało zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
foto ...>>       więcej info ...>>

    2016-02-01

Trzy zastępy straży pożarnej z JRG Kołobrzeg i OSP Gościno brały udział w usuwaniu skutków wypadku do jakiego doszło w godzinach nocnych na drodze krajowej nr 6 nieopodal m. Dębica (gm. Rymań). W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach kierujący samochodem marki Renault Megane stracił panowanie nad pojazdem po czym zjechał z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Aby uwolnić rannego kierowcę, który w wyniku wypadku uwięziony został w uszkodzonym pojeździe, zaszła konieczność użycia sprzętu tnąco - rozpierającego. Poszkodowanego w wypadku 55 - letniego mężczyznę oraz jadącą z nim 69 - letnią kobietę ZRM przetransportował do kołobrzeskiego szpitala. Przyczyny zdarzenia ustala KP Policji w Kołobrzegu.
foto ...>>

    2016-01-28

Około godziny 16:23 do Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Kołobrzegu wpłynęła informacja o groźnym pożarze w budynku jednorodzinnym w m. Karcino. Natychmiast do działań gaśniczych skierowane zostały trzy zastępy gaśnicze z JRG Kołobrzeg oraz OSP Karcino. Przeprowadzone na miejscu zdarzenia wstępne rozpoznanie nie wykazało jednoznacznej przyczyny powstania pożaru. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał a zniszczeniu uległy jedynie elementy wyposażenia mieszkania.
foto ...>>

    2016-01-23

Trzy zastępy z JRG Kołobrzeg brały udział w usuwaniu skutków groźnego pożaru do jakiego w godzinach nocnych w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego zlokalizowanego przy ulicy Mariackiej w Kołobrzegu. Przeprowadzone na miejscu zdarzenia wstępne rozpoznanie nie wykazało jednoznacznej przyczyny powstania pożaru. W momencie powstania pożaru w mieszkaniu znajdowała się tylko właścicielka lokalu, która nie odniosła jednak większych obrażeń. W wyniku dużego zadymienia zaszła konieczność ewakuacji pięciu osób z pozostałych mieszkań na tej samej kondygnacji. W działaniach ratowniczych, oprócz zastępów PSP, udział brały służby współdziałające: Zespół Ratownictwa Medycznego, policja, pogotowie energetyczne oraz pogotowie gazowe.
foto ...>>

    2016-01-07

Około godziny 1:45 dyżurny stanowiska kierowania został powiadomiony telefonicznie o pożarze samochodu osobowego na parkingu osiedlowym przy ul. Piaskowej w Grzybowie. Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowane zostały zastępy z JRG Kołobrzeg i OSP Gościno. Przeprowadzone na miejscu zdarzenia wstępne ustalenia wykazały, że prawdopodobną przyczyną powstania pożaru mogło być podpalenie umyślne. Ogień bardzo szybko rozprzestrzenił się na cały samochód, który w momencie przybycia pierwszego zastępu objęty był już ogniem prawie w całości. Po zabezpieczeniu wrak pojazdu przejęła policja, która prowadzi czynności dochodzeniowe w celu ustalenia przyczyny i ewentualnych sprawców powstałego zdarzenia.
foto ...>>


Z kraju

Porozumienie MSWiA i związków zawodowych funkcjonariuszy

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarskiej


Ciekawe linki


BIP

Biuletyn Informacji Publicznej KP PSP w Kołobrzegu

„Czujka STOP pożarom traw! Koperta życia ! QUESTCITY - gra edukacyjna dla dzieci E-KG - portal miasta Kołobrzeg Kołobrzeski Serwis Informacyjny Gazeta Kołobrzeska strazak.pl - ratowniczy bank wiedzy Przeglad Pożarniczy - miesięcznik Państwowej Straży Pożarnej Sklep Ogniowy - akcesoria dla strażaków i ratowników


admin: stona